GABINET OPTOMETRYCZNY

Badanie w gabinecie optometrycznym wykonywane jest przez optometrystę, który podobnie jak okulista jest specjalistą zajmującym się narządem wzroku. Wizyta składa się z :

  1. przeprowadzenia z pacjentem dokładnego wywiadu,
  2. komputerowego badania wzroku,
  3. oceny ostrości wzroku,
  4. określenia wady refrakcji przy użyciu foroptera i innych specjalistycznych testów,
  5. badania widzenia obuocznego,
  6. badania forii (zeza ukrytego).

JAK WYGLĄDA DOBÓR SOCZEWEK KONTAKTOWYCH?

W ostatnich latach w naszym kraju zdecydowanie wzrosła popularność soczewek kontaktowych. Aby prawidłowo je dobrać, konieczne jest wykonanie badania, które obejmuje:

  1. diagnostykę wad refrakcji,
  2. badanie w lampie szczelinowej mające na celu wykluczenie przeciwwskazań do noszenia soczewek,
  3. dobór soczewek kontaktowych sferycznych (korygowanie krótkowzroczności i nadwzroczności), torycznych (stosowanych przy astygmatyzmie) oraz progresywnych lub multifokalnych (używanych przy starczowzroczności),
  4. ocenę dopasowania soczewek próbnych,
  5. naukę zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych,
  6. zasady prawidłowego użytkowania soczewek.

W cenie badania zapewniamy soczewki próbne, płyn do ich pielęgnacji oraz materiały informacyjne. Czas trwania badania wraz z doborem soczewek kontaktowych to około 40 min do 1h + czas potrzebny na naukę.

W naszym gabinecie optometrycznym badanie przeprowadzają:

mgr Anna Groehlich
optometrysta – specjalista w korygowaniu wad wzroku, optyk (dyplom: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań). Członek Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

DLACZEGO WARTO NOSIĆ SOCZEWKI KONTAKTOWE?

Sprzedaż soczewek kontaktowych rośnie z roku na rok. Statystyki z 2019 roku wskazują, że nosi je już prawie milion Polaków, choć wciąż jest to liczba zdecydowanie niższa niż osób posiadających okulary korekcyjne (około 10 milionów). Wzrost popularności szkieł kontaktowych wynika z ich wielu zalet. Przede wszystkim są komfortowe w noszeniu niezależnie od warunków pogodowych (nie parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia). Są także bezpieczne i wygodne podczas uprawiania aktywności fizycznej i, w przeciwieństwie do okularów, nie trzeba zdejmować ich przed ćwiczeniami.
Kolejnym atutem soczewek jest zapewnienie lepszego pola widzenia niż w przypadku okularów (ograniczenie widzenia peryferyjnego). Nie dziwi więc fakt, że wiele osób rezygnuje z korekcji wzroku za pomocą okularów, ponieważ dobrze dobrane soczewki są na tyle komfortowe, że zupełnie nie przeszkadzają podczas wykonywania różnych zajęć.